:: Přihlašování:
Jméno:
Heslo:


Registrace
Zapomenuté heslo

Pokud nejste přihlášeni, nemáte přístup ke všem diskusím a dalším funkcím...

:: Online jsou:
nikdo

:: Noví členové:
  filipza
  Bob
  Cwocik

:: Doporučená témata
 • Já, a mé BX
 • Já, a mé BX - II.
 • HELPárna
 • Tipy při nákupu BX

 • :: Nejnovější foto:
 • Vizitky (foto)
 • Vizitky (foto)
 • Vizitky (foto)

 • :: Obrázek dne
  Moje auto
  Moje auto

    
  téma * Jak jsem měnil spojku aneb Vendovy lapálie
  Vydáno dne 18. 08. 2006 (4592 x přečteno)

  Jak mnozí vědí, měl jsem zájem koupit Citroen XM, ale díky tomu, že na mne ušili v práci boudu (s tím, že nedostanu ani výplatu) a jelikož jsem měl k dispozici akorát peníz za Opel Astra (který jsem právě prodal), tak jsem si koupil opět další BXko s tím, že jsem věděl, že je u něj v háji spojka. No spojka není zas tak drahá, ale když nejsou peníze, tak je to nedostupná věc.

  Pak se na mne usmálo štěstí v neštěstí a dostal jsem nabídku od Kovboje, že si tu spojku mohu vymněnit u něj - bo nějakou spojku tam má a že je u něj člověk, který citroenům hoví. Pokud se prý nehrabe v elektrice, tak že mi s tím pomůže. Den před mým odjezdem mi ale Kovboj volá, že onen fachman má cosi se zdravím a že je na listině bezmocných. Taky další jeho mechanik, mladej kluk, že je nějak na tom divně, ale že mi ráno v devět zavolá.

  Taky mi hned ráno v 9 hodin volal, ale s tím, že klučinovi není dobře, ale že se s ním mám dohodnout. Tak jo - překecal jsem ho ke spáchání výměny spojky. Sedl jsem do "nového" BXka a vyrazil s notně prokluzující spojkou směrem k Cítovu.

  Upozorňuji, že jsem nikdy předtím nevěděl, jak se spojka mění u Citroenu, protože jsem spojku měnil jen u Škody 120. Ale řekl jsem si, že v tom nemůže být zase takový rozdíl. Jenže to bude třeba jinak uložené, ale princip zůstává stejný... Ouha, ouha, jak já se mýlil...

  Sundat takovou převodovku s tím, že jste to nikdy nedělali a nevíte, že musíte sundat kola, poloosy, vyndat náhon tachometru, rozpojit některé spoje kabeláže, vymontovat nemálo šroubů a modlit se je potom najít...
  Pokud jste teda bordelář a nevíte kde vám co od ruky upadlo.

  V případě mém došlo k tomu že jsme vyndali i chladič pro lepší přístup, ale v rámci ušetření času jsme si dovolili ponechat jednu poloosu na místě. Dolů šla převodovka těžko, protože jsme nevymontovali jeden držák silenbloku a přes jeho délku nešlo vytáhnout převodovku ven. Potom jsme zjistili, že jsme nepovolili šroubky u setrvačníku, které drží krycí plech setrváku. Po odmontování plechu a vyndání náhonu k tachometru jsme konečně vycukli převodovku ven. Sláva, sláva... Po dalším kroku, což bylo vymontování oné spojky (teda toho torza - viz foto) jsme zjistili, jak na tom ona spojka je - nebo spíše není.
  moje spojka
  Věnec spojky tak sjetej, že to vypadalo, že místo po ložisku se to šoupalo o brusný kotouč, leč ložisko nebylo nejhorší, a že lamela už měla pouze jeden až dva mm slabosti bo o síle nemožno mluvit.

  Pak jsme se jali shánět po spojce u kamaráda Kovboje. Kdo u Kovboje byl tak ví, o čem mluvím. Kdo tam nebyl, má smůlu nic neřeknu. Jen to, že když jsem se šel kouknout na místo, kde bývají většinou prasata na výkrm a chtěl bych jim něco hodit k žrádlu, tak jedině jim nasypat náhrádní díly od BX, protože i v kotcích na prasata se nacházejí díly od BX -  prostě všude endé na bxka. Na druhou stranu velké štěstí pro mně jinak nevím, nevím, ale byl bych v pr...!!!

  Spojku nakonec Kovboj našel - zaplať bůh. Dále jsme se rozhodli, že spojku tedy namontujem, ale s časových i nepraktických důvodů se nám to nepovedlo. Prostě převodovka nešla nasadit ani zaboha. Tak jsme se na to vybodli, Kovboj mi půjčil onen Fiat 650, a za tmy a deště jsem jel směr domov vzdálený 160 km. Po 20 km mně stavěla hlídka noční bezpečnosti. Po kontrole dokladů mi sdělili obvinění z nezaplého pásu a jelikož bylo moc hodin a hlídka už chtěla jet domů, tak jsem jenom musel podepsat, že jsem neměl povinnou výbavu, která se nevztahuje na bodový systém (kdo by nepodepsal) a převzít bloček a složenku na 500 kč.
  Fiátek 650

  V sobotu ráno jsem opět usedl do Fiátka a zamířil do Cítova, kde už se pracovalo na 95%. Těch pět procent bylo to, že jsem přijel já a vypadl pomalu z auta na hubu, protože mně neposlouchaly nohy - jak byly nepřirozeně skrčené .

  Už od bílého rána pracoval Pajator na andílkově autě, kde pro změnu lehl už druhý motor.
  Nedovedete si představit ten hroznej bordel kolem tří aut. Pajator vytahoval z jednoho auta do druhého motor a já si tam pachtil převodovku. Tuto činnost jsem nějak nezvládal i přesto, že mi Pája pomáhal, ačkolive měl svojí práce dost. A proč mi nešla nasadit převodovka?

  No už jen kvůli té druhé poloose, co jsem jí tam s "úsporných" důvodu nechal a za druhé jsem si nevystředil spojku a ... mnoho jiných drobností, např. málo zvedlé auto a k tomu notná dávka nezkušenosti.

  Po pomoci Pajatora a po odstranění druhé poloosy se to nakonec podařilo. Když jsem konečně namontoval různé součásti vozu a mezitím na oplátku pomáhal Pajatorovi (ale jen drobně, abych se moc neunavil), jsem nakonec sešlápl pedál spojky a ke svému udivení zjistil, že pedál zůstal viset... No bodejť, protože se vyvléklo ložisko z uložení, protože je tam takovej umělohmotnej bazmek, který drží páku, která tlačí na ložisko.
   
  To, co se stalo, mi vzalo dech. A ještě k tomu začalo pršet. Tak jsem jen uklidil nářadí kolem, a protože Pajator jel domů a mně se nechtělo absolvovat opět 320 km dohromady ve Fiatu 650 (náročnou cestu domů a zpět) - tak jsem se rozhodl přespat v autě. Ale Kovboj mi nabídl nocleh u něj v kanceláři. To jsem neodmítl  - takže jsem se dobře vyspal na molitanu i se zapůjčeným spacákem.

  "Brzo ráno" jsem se pustil opět do rozborky převodovky. Tentokrát i odmontováním obou polooos, vystředil lamelu, po mnoha útrapách i nasadil převodovku. Tentokrát než jsem začal montovat zpět díly, které jsem odmontoval, jsem řádně přezkoušel uložení ložiska a spojky. Po uznání, že je vše jak má být, jsem vše namontoval zpátky, postavil na kola, najel na rampu a dotáhl vše tak jak má být. Ale protože jsem byl moc unaven, tak jsem odstavil auto bokem, že ještě pomohu Pajatorovi. Jenže jsem nechal zaplé klíčky a tím vybil baterku. Takže mi Kovboj musel pomoct nastartovat přes kabely a tím bylo vše hotovo.

  Unaven jako pes, co celý den honil zajíce po poli, po rozdání díků jak Pajatorovi za odbornou pomoc, tak za neskonalou pomoc od Kovboje, díky němuž bych do dneška nejezdil, a po rozloučení, jsem se vydal směrem k domovu.

  Tímto chci veřejně poděkovat všem, kdo se toho zůčastnili:
  Kovbojovi, Pajatorovi, sám sobě, Kovbojově ženě, která má asi nejlepší nervy na světě, protože za to, čeho jsem byl svědkem a zůčastněným, jí skládám hold, že se z toho nesložila, protože mít doma rozebrané tři i více BX je i nad moje síly!

  Tak až budu zase něco montovat, tak se opět ozvu!

  S pozdravem Venda

  A závěrem malá fotoreportáž:  [Akt. známka: 2,19 / Počet hlasů: 53] 1 2 3 4 5
  ( Celý článok | Vložil: jíva | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailTisk článku | Zdroj: venda )

   
  :: anketa
  Pri nakupu noveho auta byste preferovali jaky nahon?

  Predni (2515 hl.)
   
  Zadni (1806 hl.)
   
  Ctyrkolku (2010 hl.)
   
  Je mi to jedno (1938 hl.)
   

  Celkem hlasovalo: 8269

  :: Zkracovač odkazů
  Potřebujete do diskuse, do fóra, atd.. zkrátit neskutečně dlouhý odkaz?
  KLIKNĚTE ZDE

  :: Posl. příspěvky:
  21.9.20, marty
  Re: Stehovani web... >>
  21.9.20, marty
  Re: Stehovani web... >>
  26.7.20, kubanecbx
  Re: Srazik >>
  14.6.20, kubanecbx
  Re: Sraz Citroën... >>
  4.6.20, myšut
  Re: Stehovani web... >>
  4.6.20, myšut
  Sraz Citroën ATC... >>
  1.6.20, ladakh
  Re: Stehovani web... >>
  21.5.20, marty
  Re: Stehovani web... >>
  21.5.20, marty
  Stehovani webu >>
  3.1.20, myšut
  Re: Pf 2020 >>
  1.1.20, ladakh
  Re: Pf 2020 >>
  1.1.20, hubi
  Re: Pf 2020 >>
  Zobraz více výpisů

  :: Inzerce - novinky
  2.8.20, myšut
  Inzerce poptávka ostatní
  Re: Hledám auto-klempíře >>
  2.8.20, myšut
  Inzerce nabídka díly
  Re: díly na Bx Gt /16V >>
  2.8.20, kubanecbx
  Inzerce nabídka díly
  Re: díly na Bx Gt /16V >>
  21.7.20, Karlos
  Inzerce poptávka ostatní
  Hledám auto-klempíře >>
  9.7.20, myšut
  Inzerce nabídka díly
  Re: volant RAID >>
  8.7.20, myšut
  Inzerce nabídka díly
  volant RAID >>
  Inzerce

  :: poslední komentáře
  včera (11:52), Anthony
  Nike Shoes For Men
  (k článku: BRZDY - Výměna předních brzdových destiček.)
  včera (11:23), Georgette
  Timberland Work Boots
  (k článku: Výměna startéru)
  včera (05:15), Katherine
  NHL Jerseys
  (k článku: Oprava táhel řazení u Xantie, dá se použít i u BX)
  26.9.20, Rodolfo
  Air Jordan Shoes
  (k článku: )

  :: Kategorie článků

  Design by Dalik & Hass © 2005 :: Vytvořeno pomocí phpRS