:: Přihlašování:
Jméno:
Heslo:


Registrace
Zapomenuté heslo

Pokud nejste přihlášeni, nemáte přístup ke všem diskusím a dalším funkcím...

:: Online jsou:
nikdo

:: Noví členové:
  Bob
  Cwocik
  kubanecbxUživatel kubanecbx má ve svém profilu vloženy fotografie

:: Doporučená témata
 • Já, a mé BX
 • Já, a mé BX - II.
 • HELPárna
 • Tipy při nákupu BX

 • :: Nejnovější foto:
  Vizitky (foto)
  Vizitky (foto)
  Vizitky (foto)

  :: Obrázek dne
  BX au
  BX au

   
  téma * Demontáž a montáž palubní desky
  Vydáno dne 02. 06. 2009 (5416 x přečteno)

  Náš člen DVZ mi poslal navod jak rozebrat a následně složit palubní desku. :

  Palubní deska:

  Už několikrát jsem měl BX, které mělo ulomený držák na pravé straně palubní desky a proto jsem se rozhodl, že na svém stávajicím autě to opravím. A taky se pokusím opravit to neustálé vrzání z palubní desky. Mě se to podařilo a tak se s váma podělím o návod, aby jste předešli zbytečně ulomeným věcem a opravě na celý den.


  Budete potřebovat toto nářadí:

  22 ořech s nástavcem a ráčnou na volant, Šroubovák torx 20, dobrý křížový šroubovák a dlouhý plochý šroubovák (velikost 3-5mm), miniaturní křížový šroubovák, případně křížový bit. Kombinačky a štípačky. Malý plochý šroubovák (2mm?), nebo torx a desítku ořech (možná i pivo :-) )
  Volant musí dolů i plasty pod ním. Spodní plast drží na 4 šroubech, plasty kolem klíčků a páček se sundávájí a zastamdávají tak, že se povysunou kousek dolů a vytáhnou. Před vyndáním horního dílu plastu odšroubujeme krytku pod tachometrem (2 šrouby zespoda) a páčky stěračů a světel (4x kříž).

  Vše si dobře uskladněte (třeba na zadní sedačku) včetně šroubků! Odstraníme držák kazet (nad pojistkovou skříňkou), vyšroubuj odkládací prostor s digihodinkama (2x torx nebo kříž). Vyndej popelník, mincovník a kontrolní display pod ovládáním topení, vyndej rádio a krytku rádia (4x kříž obvykle). Oddělej ovladače topení, pokud nejdou, použij kombinačky a hadřík (větší síla a bez poškození). Oddělej prostřední mřížky topení a to tak, že plochým šroubovákem odehneš stranu mřížky blíže středu a vytáhneš.

  Pozor na přítomnost plíšku na druhé straně mřížky!! Může vypadnout a ztratit se! Je třeba dobře si to pohlídat! Pod vytáhnutýma ovladačema jsou dva šroubky, ty ven a poté ve výdeších najdeš na krajích plíšky. Šrubovákem je vyhneš po jednom směrem do výdechu a vytáhneš. Odpojíš zapalovač a uklidíš ten díl... Pod ním je ovládání topení: 4 šroubky. šroubky schovej, ovládání nech viset. Teď kaslíky: Verze se zavíracím kaslíkem: Horní kaslík otevřít, vyprázdnit, dole jsou dva šroubky a na stranách (přední a zadní) jsou čtyři plastové kolíky. Kaslík ven. Spodní kastlík otevřít, zcela vyprázdnit. šroubků je 8. Tři nahoře (jeden v zámku dvířek) dva dole. Poté je třeba zespoda kaslíku (lehnout si na podlahu) odstranit tapecírunk - 4x pojistné kroužky. Zadní dva se blbě hledají. Poté mužeme odstranit vaničku uvnitř kaslíku (vzadu drží zaháknutá, tzn. předek nadzdvihnout a pak vytáhnout. Zbylé tři šroubky jsou rázem vidět. Pokud máte výškové repro v palubce, odpojte od nich konektor.
  Ták... a těd menší oříšek: přístrojovka. Pokud to jde, tak vytáhni čtyři ovladače hned rukou - žádný nástroj! (mlhovky, výstražné, zadní stěrač, vyhřívání) a odpoj je. Pokud to nejde, tak se k tomu dostanem později. Pod tachometrem jsou dva šroubky, jsou vidět hned po odkrytí toho malého plastu, který byl již sundán. Dále to drží na dvou šteftech za přístrojovkou. Dostaneme se k ním docela jednoduše. Strč ruku tam, kde byly digihodinky a nahmatej plastovou křídlovku. Symetricky na druhé straně je další a tam se dostaneš, když dáš ruku tam, kde byl kdysi držák kazet. Musiš nahmatat, ale jde to docela snadno.

   V některých případech je bývalí majitelé ztratili a nahradili normální matkou... tak si pohrejte....:) - z toho je vidět, že šroubky se mají dávat na jedno místo tak, aby se neztratily a nerozsypaly! Přístrojovka může ven aspoň kousek. Dále je nutné odpojit náhon tachometru. Pokud se tam nelze dostat rukou, tak otevřít kapotu, zasunout lanko z motorového prostoru dovnitř. Pokud je to málo, tak lanka rozšroubovat a pak to půjde. Povytahovat káble z přístrojovky (mimo čtyř tlačítek na krajích). Samotnou "vnitřní" přístrojovku drží 4 šrouby a dva pojistné kroužky. Pozor na vyndávání/zandávání šteftů a na jejich ztrátu!

  Jakmile je přístrojovka venku, dají se vytáhnout kábliky čtyř tlačítek. Pokud jsou tam ještě tlačítka, vytlačit je zevnitř ven a odpojit. Teď je vše venku. dále odštípeme stahovací pásky držící kabely. na ty co nejsou vidět přijdete při vyndávání palubky. Je nutné ješte odmontovat plast kolem řadičky. Jedna desítka a velký plastový šroub. Dále úplně vepředu ten plast drží dvě gromety. Vyndat bez poškození mi v dané lokalitě nešly, ale jdou zmačkat a protáhnout otvorem v tom plastu. Celý plast bude stačit povytáhnout dozadu.


  Demontáž palubky je jednoduchá: 6x šrouby (vlastně 4x matky a 2x šrouby, desítka ořech). Dvě pod rádiem, dvě na krajích u dveří úplně vespod a dvě matky z motorového prostoru nad nádobkama s ostřikovači. U benzínových verzí jsou k nim také přišroubované zemnící lanka ke kapotě. Před samotným vyndáním je třeba ješte sundat na A sloupcích plastové kryty. Je třeba oddělat nejprve vrchní část (šrubovákem přímo u klipu) pak střední a pak stačí jen vytáhnou směrem nahoru a plast je venku. S úlomky si nedělejte velké starosti HLAVNĚ SI JE VŠECHNY SCHOVEJTE!!! A palubka může ven!

  Ulomené části k sobě přidělejte a pájkou (slabou to půjde špatně) spájejte. Abyste zaručili že to bude držet, je třeba materiál i přidat. musí se přidat STEJNÝ materiál, třeba z jiné palubky z BX (já si ulomil plast pod minmcovníkem). S trochou obratnosti, umu a trpělivosti lze dosáhnou velmi pěkného výsledku (ne esteticky, ale funkčně). Pokud máte trafopájku, dávejte pozor na přehřátí pájky!! Stejně tak mi vrzala i přístrojová deska, respektive její kryt. Vrže to to tam, kde se plasty spojují, tudíž sem ji zevnitř opatrně propájel a už nevrže. Pokud se vám ulomily kousky z plastu na A sloupcích, stejným způsobem je lze opravit.

  Při montáži sem zaregistroval tyto postřehy: Ovládání topení se při nasazování palubky má nacvaknout na HVAC (rozuměj klimatizaci): dobře se podívejte, bude vám to jasné. Pozor při nasazování na vedení vzduchu k mřížkám u dveří! Kabely postahujte páskou tam, kde jste je přeštípali. Kdybyste nevěděli jak patří tlačítla na přístrojovce tak nahoře je vyhřívání zadního okna a výstražné, ale v podstatě je to úplně jedno. Toť asi vše. Snad tento obsáhlý návod někomu pomůže.

   

  PS: Pokud máte i vy nějaký návod či radu, pošlete jej taky ke zveřejnění, byla by škoda si to nechat jen pro sebe.  [Akt. známka: 1,82 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5

  ( Celý článok | Vložil: marty | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailTisk článku | Zdroj: DZV )

   
  :: anketa
  Pri nakupu noveho auta byste preferovali jaky nahon?

  Predni
  2371 (2371 hl.)
  Zadni
  1711 (1711 hl.)
  Ctyrkolku
  1921 (1921 hl.)
  Je mi to jedno
  1820 (1820 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7823
  Zobrazit všechny ankety


  :: Zkracovač odkazů
  Potřebujete do diskuse, do fóra, atd.. zkrátit neskutečně dlouhý odkaz?
  KLIKNĚTE ZDE

  :: Posl. příspěvky:
  3.1.20, myšut
  Re: Pf 2020 >>
  7.11.19, loeb
  Re: váha vzduchu >>
  1.6.19, Jansová
  kolísání otáček n... >>
  12.5.19, Jansová
  Citroen má nový m... >>
  14.3.19, myšut
  Re: Zadní náprava >>
  6.2.19, Marv
  Srazik >>
  19.11.18, zorzo
  Re: Demontaz nadr... >>
  19.9.18, PaM
  Re: Měděné brzdov... >>
  21.8.18, myšut
  Re: Výměna přední... >>
  27.7.18, hubi
  Re: Přestavba ben... >>
  16.7.18, Bróža
  Poptávka >>
  26.1.18, TycoonX
  Re: Poslední AHOJ... >>
  Zobraz více výpisů

  :: Inzerce - novinky
  4.1.20, Jean
  Inzerce nabídka auta
  BX 1,9 GTI AUTOMAT >>
  18.12.19, kubanecbx
  Inzerce poptávka díly
  Citroen Bx combi >>
  3.12.19, Jean
  Inzerce poptávka díly
  Re: Originální alu disky C... >>
  11.9.19, freeman
  Inzerce nabídka díly
  Re: kola BX 16v >>
  3.9.19, TycoonX
  Inzerce nabídka auta
  Re: BX 1,9 GTi 16 V >>
  27.8.19, myšut
  Inzerce poptávka díly
  Re: Rámeček přední mlhovky >>
  Inzerce

  :: poslední komentáře
  7.10.15, majk
  bez titulku
  (k článku: Automobilová Miss.)
  21.2.13, ČERT
  Zmatky?? :-D
  (k článku: Motory nafta)
  21.2.13, rambo
  DHY
  (k článku: Motory nafta)
  21.2.13, DVZ
  bez titulku
  (k článku: Motory nafta)

  :: Kategorie článků
  mínus Historie Citroënu
  mínus Jak kupovat BX
  mínus Novinky
  mínus Opravy + úpravy
  mínus Srazy a setkání
  plus Technická data

  Design by Dalik & Hass © 2005 :: Vytvořeno pomocí phpRS