:: Přihlašování:
Jméno:
Heslo:


Registrace
Zapomenuté heslo

Pokud nejste přihlášeni, nemáte přístup ke všem diskusím a dalším funkcím...

:: Online jsou:
nikdo

:: Noví členové:
  Bob
  Cwocik
  kubanecbxUživatel kubanecbx má ve svém profilu vloženy fotografie

:: Doporučená témata
 • Já, a mé BX
 • Já, a mé BX - II.
 • HELPárna
 • Tipy při nákupu BX

 • :: Nejnovější foto:
  Vizitky (foto)
  Vizitky (foto)
  Vizitky (foto)

  :: Obrázek dne
  BX au
  BX au

   
  téma * Jak jsem měnil spojku aneb Vendovy lapálie
  Vydáno dne 18. 08. 2006 (4513 x přečteno)

  Jak mnozí vědí, měl jsem zájem koupit Citroen XM, ale díky tomu, že na mne ušili v práci boudu (s tím, že nedostanu ani výplatu) a jelikož jsem měl k dispozici akorát peníz za Opel Astra (který jsem právě prodal), tak jsem si koupil opět další BXko s tím, že jsem věděl, že je u něj v háji spojka. No spojka není zas tak drahá, ale když nejsou peníze, tak je to nedostupná věc.

  Pak se na mne usmálo štěstí v neštěstí a dostal jsem nabídku od Kovboje, že si tu spojku mohu vymněnit u něj - bo nějakou spojku tam má a že je u něj člověk, který citroenům hoví. Pokud se prý nehrabe v elektrice, tak že mi s tím pomůže. Den před mým odjezdem mi ale Kovboj volá, že onen fachman má cosi se zdravím a že je na listině bezmocných. Taky další jeho mechanik, mladej kluk, že je nějak na tom divně, ale že mi ráno v devět zavolá.

  Taky mi hned ráno v 9 hodin volal, ale s tím, že klučinovi není dobře, ale že se s ním mám dohodnout. Tak jo - překecal jsem ho ke spáchání výměny spojky. Sedl jsem do "nového" BXka a vyrazil s notně prokluzující spojkou směrem k Cítovu.

  Upozorňuji, že jsem nikdy předtím nevěděl, jak se spojka mění u Citroenu, protože jsem spojku měnil jen u Škody 120. Ale řekl jsem si, že v tom nemůže být zase takový rozdíl. Jenže to bude třeba jinak uložené, ale princip zůstává stejný... Ouha, ouha, jak já se mýlil...

  Sundat takovou převodovku s tím, že jste to nikdy nedělali a nevíte, že musíte sundat kola, poloosy, vyndat náhon tachometru, rozpojit některé spoje kabeláže, vymontovat nemálo šroubů a modlit se je potom najít...
  Pokud jste teda bordelář a nevíte kde vám co od ruky upadlo.

  V případě mém došlo k tomu že jsme vyndali i chladič pro lepší přístup, ale v rámci ušetření času jsme si dovolili ponechat jednu poloosu na místě. Dolů šla převodovka těžko, protože jsme nevymontovali jeden držák silenbloku a přes jeho délku nešlo vytáhnout převodovku ven. Potom jsme zjistili, že jsme nepovolili šroubky u setrvačníku, které drží krycí plech setrváku. Po odmontování plechu a vyndání náhonu k tachometru jsme konečně vycukli převodovku ven. Sláva, sláva... Po dalším kroku, což bylo vymontování oné spojky (teda toho torza - viz foto) jsme zjistili, jak na tom ona spojka je - nebo spíše není.
  moje spojka
  Věnec spojky tak sjetej, že to vypadalo, že místo po ložisku se to šoupalo o brusný kotouč, leč ložisko nebylo nejhorší, a že lamela už měla pouze jeden až dva mm slabosti bo o síle nemožno mluvit.

  Pak jsme se jali shánět po spojce u kamaráda Kovboje. Kdo u Kovboje byl tak ví, o čem mluvím. Kdo tam nebyl, má smůlu nic neřeknu. Jen to, že když jsem se šel kouknout na místo, kde bývají většinou prasata na výkrm a chtěl bych jim něco hodit k žrádlu, tak jedině jim nasypat náhrádní díly od BX, protože i v kotcích na prasata se nacházejí díly od BX -  prostě všude endé na bxka. Na druhou stranu velké štěstí pro mně jinak nevím, nevím, ale byl bych v pr...!!!

  Spojku nakonec Kovboj našel - zaplať bůh. Dále jsme se rozhodli, že spojku tedy namontujem, ale s časových i nepraktických důvodů se nám to nepovedlo. Prostě převodovka nešla nasadit ani zaboha. Tak jsme se na to vybodli, Kovboj mi půjčil onen Fiat 650, a za tmy a deště jsem jel směr domov vzdálený 160 km. Po 20 km mně stavěla hlídka noční bezpečnosti. Po kontrole dokladů mi sdělili obvinění z nezaplého pásu a jelikož bylo moc hodin a hlídka už chtěla jet domů, tak jsem jenom musel podepsat, že jsem neměl povinnou výbavu, která se nevztahuje na bodový systém (kdo by nepodepsal) a převzít bloček a složenku na 500 kč.
  Fiátek 650

  V sobotu ráno jsem opět usedl do Fiátka a zamířil do Cítova, kde už se pracovalo na 95%. Těch pět procent bylo to, že jsem přijel já a vypadl pomalu z auta na hubu, protože mně neposlouchaly nohy - jak byly nepřirozeně skrčené .

  Už od bílého rána pracoval Pajator na andílkově autě, kde pro změnu lehl už druhý motor.
  Nedovedete si představit ten hroznej bordel kolem tří aut. Pajator vytahoval z jednoho auta do druhého motor a já si tam pachtil převodovku. Tuto činnost jsem nějak nezvládal i přesto, že mi Pája pomáhal, ačkolive měl svojí práce dost. A proč mi nešla nasadit převodovka?

  No už jen kvůli té druhé poloose, co jsem jí tam s "úsporných" důvodu nechal a za druhé jsem si nevystředil spojku a ... mnoho jiných drobností, např. málo zvedlé auto a k tomu notná dávka nezkušenosti.

  Po pomoci Pajatora a po odstranění druhé poloosy se to nakonec podařilo. Když jsem konečně namontoval různé součásti vozu a mezitím na oplátku pomáhal Pajatorovi (ale jen drobně, abych se moc neunavil), jsem nakonec sešlápl pedál spojky a ke svému udivení zjistil, že pedál zůstal viset... No bodejť, protože se vyvléklo ložisko z uložení, protože je tam takovej umělohmotnej bazmek, který drží páku, která tlačí na ložisko.
   
  To, co se stalo, mi vzalo dech. A ještě k tomu začalo pršet. Tak jsem jen uklidil nářadí kolem, a protože Pajator jel domů a mně se nechtělo absolvovat opět 320 km dohromady ve Fiatu 650 (náročnou cestu domů a zpět) - tak jsem se rozhodl přespat v autě. Ale Kovboj mi nabídl nocleh u něj v kanceláři. To jsem neodmítl  - takže jsem se dobře vyspal na molitanu i se zapůjčeným spacákem.

  "Brzo ráno" jsem se pustil opět do rozborky převodovky. Tentokrát i odmontováním obou polooos, vystředil lamelu, po mnoha útrapách i nasadil převodovku. Tentokrát než jsem začal montovat zpět díly, které jsem odmontoval, jsem řádně přezkoušel uložení ložiska a spojky. Po uznání, že je vše jak má být, jsem vše namontoval zpátky, postavil na kola, najel na rampu a dotáhl vše tak jak má být. Ale protože jsem byl moc unaven, tak jsem odstavil auto bokem, že ještě pomohu Pajatorovi. Jenže jsem nechal zaplé klíčky a tím vybil baterku. Takže mi Kovboj musel pomoct nastartovat přes kabely a tím bylo vše hotovo.

  Unaven jako pes, co celý den honil zajíce po poli, po rozdání díků jak Pajatorovi za odbornou pomoc, tak za neskonalou pomoc od Kovboje, díky němuž bych do dneška nejezdil, a po rozloučení, jsem se vydal směrem k domovu.

  Tímto chci veřejně poděkovat všem, kdo se toho zůčastnili:
  Kovbojovi, Pajatorovi, sám sobě, Kovbojově ženě, která má asi nejlepší nervy na světě, protože za to, čeho jsem byl svědkem a zůčastněným, jí skládám hold, že se z toho nesložila, protože mít doma rozebrané tři i více BX je i nad moje síly!

  Tak až budu zase něco montovat, tak se opět ozvu!

  S pozdravem Venda

  A závěrem malá fotoreportáž:  [Akt. známka: 2,19 / Počet hlasů: 53] 1 2 3 4 5

  ( Celý článok | Vložil: jíva | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailTisk článku | Zdroj: venda )

   
  :: anketa
  Pri nakupu noveho auta byste preferovali jaky nahon?

  Predni
  2371 (2371 hl.)
  Zadni
  1711 (1711 hl.)
  Ctyrkolku
  1921 (1921 hl.)
  Je mi to jedno
  1820 (1820 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7823
  Zobrazit všechny ankety


  :: Zkracovač odkazů
  Potřebujete do diskuse, do fóra, atd.. zkrátit neskutečně dlouhý odkaz?
  KLIKNĚTE ZDE

  :: Posl. příspěvky:
  3.1.20, myšut
  Re: Pf 2020 >>
  7.11.19, loeb
  Re: váha vzduchu >>
  1.6.19, Jansová
  kolísání otáček n... >>
  12.5.19, Jansová
  Citroen má nový m... >>
  14.3.19, myšut
  Re: Zadní náprava >>
  6.2.19, Marv
  Srazik >>
  19.11.18, zorzo
  Re: Demontaz nadr... >>
  19.9.18, PaM
  Re: Měděné brzdov... >>
  21.8.18, myšut
  Re: Výměna přední... >>
  27.7.18, hubi
  Re: Přestavba ben... >>
  16.7.18, Bróža
  Poptávka >>
  26.1.18, TycoonX
  Re: Poslední AHOJ... >>
  Zobraz více výpisů

  :: Inzerce - novinky
  4.1.20, Jean
  Inzerce nabídka auta
  BX 1,9 GTI AUTOMAT >>
  18.12.19, kubanecbx
  Inzerce poptávka díly
  Citroen Bx combi >>
  3.12.19, Jean
  Inzerce poptávka díly
  Re: Originální alu disky C... >>
  11.9.19, freeman
  Inzerce nabídka díly
  Re: kola BX 16v >>
  3.9.19, TycoonX
  Inzerce nabídka auta
  Re: BX 1,9 GTi 16 V >>
  27.8.19, myšut
  Inzerce poptávka díly
  Re: Rámeček přední mlhovky >>
  Inzerce

  :: poslední komentáře
  7.10.15, majk
  bez titulku
  (k článku: Automobilová Miss.)
  21.2.13, ČERT
  Zmatky?? :-D
  (k článku: Motory nafta)
  21.2.13, rambo
  DHY
  (k článku: Motory nafta)
  21.2.13, DVZ
  bez titulku
  (k článku: Motory nafta)

  :: Kategorie článků
  mínus Historie Citroënu
  mínus Jak kupovat BX
  mínus Novinky
  mínus Opravy + úpravy
  mínus Srazy a setkání
  plus Technická data

  Design by Dalik & Hass © 2005 :: Vytvořeno pomocí phpRS