Seřízení šíbru

Autor: jíva <jíva@bxclub.com>, Téma: Opravy + úpravy, Vydáno dne: 14. 02. 2009

Metodou pokusů a omylů jsem rozpohyboval šíbr, snad se poznatky budou hodit i někomu z vás.

Obr. 1
Ovládání šíbru je umístěno nad vnitřním zrcátkem v plastovém krytu, který obsahuje ještě přijímač dálkového ovládání, resp. směrovatelné lampičky vnitřního osvětlení s vypínači.
Blíže k nám je nahoře v plastu vybrání pro prsty. Stačí mírně zatlačit a pohybem dolů odkryjeme plastovou schránku s ovládáním šíbru.

Obr. 2
Kryt lze vyklopit, ale i vyjmout (po rozpojení konektoru dálkového ovládání).
Na zadní stěně krytu je umístěna v držáku klička pro ruční ovládání šíbru.

Obr. 3
Je-li páčka (jakási spojka) v základní poloze, je pohyb od elektromotorku přes ozubené kolečko přenášen na šnek pod krytem, který pak ovládá pohyb šíbru.

Obr. 4
Proto páčku lehce nadzvedneme a posuneme směrem dopředu k čelnímu sklu auta. Tím je odpojen pohon od motorku.

Obr. 5
Kličku zasuneme do středu kolečka dle obrázku, abychom mohli šíbrem posouvat.

Obr. 6
Otáčíme kličkou tak, abychom dostali šíbr do některé základní polohy.

Výběr základní polohy záleží na tom, zda před demontáží šlo šíbrem elektricky posouvat na obě strany.

  • 6a)
    Pokud ano, volíme základní polohu šíbr správně zavřen (střešní okno těsní na všech stranách ke střeše).
  • 6b)
    Pokud lze elektricky šíbrem pouze střešní okno otevírat, zvolíme polohu pro plně otevřené okno (s mírnou rezervou úplného otevření, tj. ne nadoraz).

Obr. 7
Páčku spojky vrátíme do základní polohy, všimneme si, že koncák je stlačen (a to je ta chyba). Ponecháme všechny vodiče a spínač ovládání motorku zapojen.

Obr. 8
Detail sepnutého koncáku.

Obr. 9
Vyšroubujeme (stačí 2 označené) šrouby držáku celého mechanizmu ovládání šíbru a celý držák odklopíme tak, aby šnek pod držákem nezapadal do ozubeného kolečka (které je pod menším plastovým).
Zapneme klíčkem napájení. Páčka je v základní poloze.
Elektricky, tj. pomocí ovládacího přepínače vyjedeme jakoby do polohy úplného otevření šíbru. Šíbr se nepohybuje, pouze se natáčí plastová kolečka. Zajímá nás to větší žluté, které má na sobě vybrání pro ovládání koncáku. Pokud jede dlouho a vypne, pak máme koncovou polohu pro plně otevřený šíbr k bodu 6b).
Pak případně přepínačem ovládáme pohyb jakoby pro zavírání šíbru (na opačnou stranu) a čekáme až koncák vypne. Tak získáme polohu pro plně zavřený šíbr, odpovídající bodu 6a).

Obr. 10
Detail koncáku při vypnutí.

Pak zašroubujeme zpět držák mechanizmu (tak, aby ozubené kolečko pod malým plastovým zaskočilo do hnacího šneku) a ovládacím přepínačem vyzkoušíme, zda se elektrické ovládání šíbru zlepšilo. Pokud to ještě není ono, opakujeme postup od Obr. 4, a to i několikrát po sobě. Pokud se vám stále nedaří, zkuste změnit původní základní polohu šíbru za jinou, tj. měňte 6a / 6b. Na závěr vše zakrytujeme.

jíva