Kleště na převlečné matice hydrauliky.

Autor: marty <marty@bxclub.com>, Téma: Opravy + úpravy, Zdroj: Petr Polách, Vydáno dne: 15. 12. 2005

Jistě víte, že pokud potřebujete povolit matici na hydraulické trubce, tak většinou se vám to nepodaří, jelikož golu tam nasadit nelze a normálním klíčem se matka "sjede" a nám nezbývá, než pak použít násilí, a celou trubku pak zničit. Aby se vám toto nestalo, přečtěte si tuto radu "jak na to" od Petra Polácha :

Při povolování trubek hydrauliky je často problém povolit převlečné matice, takže mnohdy tato činnost odradí od dalších prací na hydraulice.
Napadlo mne využít starých špičatých kleští, které jsem upravil takto:
Úprava spočívá v odbroušení přední části tak, aby při používání co nejméně zavazela. Další úpravou je odbroušení štípací části kleští, tak aby se daly při povolování nasadit na holendr s trubkou. Určitou část ponecháme, ta bude sloužit jako doraz. Podotýkám, že je nutno vyzkoušet u kleští velikost díry štípací části tak aby byl 6-ti hran matice sevřen a kleště ještě nebyly úplně stisknuty.
kleste1 kleste2

Při povolování tímto způsobem nedojde k velkému zdeformování 6-ti hranu takže lze následně použít stranový klíč 8 a holendr tak úplně vyšroubovat. Před zpětnou montáží používám grafitovou vazelínu nebo molyku rozmíchanou v oleji.