Koupili jste ojetý Citroën BX. Co dále?

Autor: administrator <marty@bxclub.com>, Téma: Jak kupovat BX, Vydáno dne: 13. 07. 2005

Právě jste zakoupili Citroen BX. Co je vhodné udělat nyní? ...

Začněte nejprve s celkovým čištěním kompletního příslušenství: vyčistěte koberce v prostoru pod předními a zadními sedadly a v kufru. Vyčistěte auto zvenku kolem kol. Starostlivě zkontrolujte povrch karosérie na škrábance, malé pukliny a rez. Koroze by u Citroënu BX neměla byť klíčovým problémem, pokud nebyl zanedbávaný a některé opravy nebyli vykonávané bez snahy chránit auto před korozí. V případě potřeby odstraňte zjištěné závady ihned.

 

Pokud je auto vybavené katalyzátorem, dbejte na všeobecnou opatrnost: měli by jste zabránit styku se škodlivými látkami. Nedovolte, aby nespálené palivo přehřálo katalyzátor, neroztahujte ani neroztlačujte auto při startovaní, nepoužívejte velmi bohatou směs (podle potřeby čistěte a měňte vzduchový filtr, palivový filtr, zapalovací svíčky), nedovolte, aby motor vynechával, nevypínejte zapalování ve velkých rychlostech (případně nepřidávejte plyn před vypnutím). Nedovolte motoru, aby spaloval hodně oleje a tím zanášel katalyzátor nespáleným uhlíkem. Nepřidávejte ani jiné aditiva do paliva. Používejte výhradně bezolovnatý benzín, aby se katalyzátor nezanesl olovem. Taky dbejte na to, aby jste zabránili přehřátí katalyzátoru v servise. Neparkujte auto ve vysoké trávě, kopách suchého listí anebo jiných hořlavých materiálů, obzvlášť proto že auto poklesne když není tlak v pružícím systému.

Vyměňte anebo nechejte vyměnit rozvodové řemeny, hlavně jestli  neznáte předešlého majitele osobně a nevíte, jestli kontroly vykonával pravidelně. Řemen je poměrně laciný, ale v případě poškození může způsobit katastrofální závady s drahou opravou, případně motor zničí definitivně.

Vyměňte i uzávěr chladiče. Je laciný a jeho pružina ztrácí časem na síle, což může vést k přehřátí a možnému zničení motoru. Pokud se motor přehřívá, i když to signalizuje jen kontrolka (žlutá anebo blikající světlo, anebo teplota v rozmezí 95 až 100 stupňů, podle modelu), nepodceňte závadu a vyhledejte příčinu. U motoru Citroënu BX se nepředpokládá dosáhnutí uvedené teploty dokonce ani během hustého provozu v parních dnech, proto každá signalizace upozorňující na přehřátí by měla být braná vážně. Jestli se uvedené problémy odstraní zavčas, není oprava drahá, ale výměna těsnění pod hlavou, pokřivené hlavy válců a ostatní poruchy už jsou velmi nákladné.

Vyměňte některé (anebo všechny) kapaliny a maziva. Motorový olej by měl být vyměněný okamžitě. Radil bych plně syntetický olej, sice je tu jistý rozdíl v ceně, větší teplotní rozsah a stabilnější viskozita pomáhají ovšem udržet motor v dobrém stavu. Samozřejmě, jestli motor spaluje hodně oleje, není použití dražšího oleje velmi ekonomické, ale zvýšená spotřeba oleje by se měla tak či tak opravit. Jestli jste neměli v minulosti zkušenosti s Citroënem, můžete být překvapen, ale tyto motory, pokud jsou v dobrém stavu, prakticky nespotřebují (jestli, tak velmi málo) olej mezi dvěma výměnami (každých 10000 km podle doporučení výrobce, každých 7000 - 8000 km a pokud chcete si být celkem jist, že nic nezanedbáte, každých 5000 km by bylo paranoidní). Kontrolujte spotřebu oleje během prvního období zvlášť důsledně, aby jste věděli, jestli není potřeba něco na motoru opravit.

Chladič by měl být vypuštěn a opět naplněn každý druhý rok. Mnozí majitelé to však vůbec nedělají. Proto by bylo velmi vhodné vyměnit i chladící směs. Ale i když se rozhodnete jinak, nechejte si zkontrolovat aspoň teplotu tuhnutí, aby jste věděli, v jakém je stavu. Hodně středisek anebo čerpací stanice vám to udělají za malý poplatek, případně zadarmo, nebo pomocí jednoduchého přístroje si to dokážete udělat  sami.

Pokud  máte vypuštěný chladič, nezapomeňte zkontrolovat spínač ventilátoru chlazení (zašroubován v chladiči nahoře vpravo), jestli spíná a vypíná při určených teplotách. Též laciný a lehko vyměnitelný díl, který se časem zvykne pokazit (hlavně pokud chybí anebo je pokažený nízkorychlostní odpor na 16 a 19 motorech (malý hliníkový váleček vpravo za levým světlometem), což způsobí přehřátí motoru při pomalé jízdě v horkých dnech.

Jestli máte servisní záznamy, které ukazují že převodový olej má daleko do termínu výměny, můžete to nechat tak. Jestli ho máte vyměnit, kupte minerální olej. Syntetické jsou výborné do motoru ale jsou trochu řídké do převodovky BX-a, což způsobí méně hladké řazení.

Hydraulická kapalina LHM si zaslouží rovněž takovou pozornost. Začněte vyčištěním filtru v hlavním zásobníku. Kapalina by měla být světle zelená. Pokud je zabarvená dožluta, anebo jestli chcete mít jistotu (a hlavně jestli jste našli ve filtru hodně nečistoty), vypusťte ji, a nalijte speciální čistící kapalinu (Total Hydraurinçage, servisní střediska Citroënu by ji měli mít) do systému, najezděte s autem asi 3 až 5000 km, potom vypusťte kapalinu, znovu vyčistěte filtr a naplňte systém čerstvou LHM. Udělejte to tak jak poprvé (pokud nenajdete žádnou jinou chybu na komponentech pružení) pokud máte dojem, že pohodlí jízdy neodpovídá tomu, co jste očekávali od Citroënu BX.

Zapalovací svíčky a vzduchový filtr jsou taky přirozeně  kandidáti na výměnu, pokud  ne, aspoň je vyčistěte. Očistěte i hlavu rozdělovače a rotor. Vyčistěte konektory zapalovací cívky (na většině BX-ech je umístěná za baterií, výpary emitované baterií způsobují jejich častou korozi). Zkontrolujte pneumatiky, jestli nemají ojetý vzorek. Zkontrolujte stav brzdových destiček a kotoučů. I když přední destičky mají na kontrolním panelu kontrolku, nespoléhejte se na to, po několika letech může být spínač nefunkční. Zkontrolujte gumové manžety na obou koncích tyčí řízení. Jestli začnou vrzat, můžou být zaměněné. Jestli zůstanou nějaký čas odkryté a unikne vazelína a vnikne nečistota, oprava bude o hodně dražší.

Jestli chcete mít garantované vynikající jízdní vlastnosti vozidla a nejste si jistý stavem obutí, navštivte nejbližší pneuservis a nechejte si znovu vyvážit všechny kola. Není to velká investice a podle mých zkušeností se vrátí.

Důsledně zkontrolujte motor a převodovku na únik oleje a chladící kapaliny. Pokud žádný únik nenajdete, umyjte motor a převodovku. Jestli je vše perfektně vyčištěné, můžete očekávat, že předcházející majitel chtěl nějaký únik zatajit. Ale může to být znakem, že byli slušní a chtěli vám prodat auto čisté. Zkontrolujte všechny gumové manžety, těsnící kroužky, řemen, upevněte všechny svorky a závlačky manžet. Po přibližně týdnu ježdění  opětovně zkontrolujte únik okolo manžet a těsnění.

Odstraňte kryt zadního sdruženého světla. Vyčistěte kryt zevnitř, žárovky a povrchy odrazových ploch umyjte mýdlovou vodou. Vyměňte vadné anebo zakalené žárovky.

Pokud jste stále neztratili trpělivost, metodicky postupujte podél všech elektrických konektorů v autě, rozpojte, vyčistěte, ošetřete čističem kontaktů a spojte. Nezapomeňte ani na uzemňovací body. To může zabránit mnohým případným problémům do budoucnosti.