Citroën GS

Autor: administrator <marty@bxclub.com>, Téma: Historie Citroënu, Vydáno dne: 26. 06. 2005

Citroën GS byl nápadný svým na svoji dobu futuristickým vzhledem. Pokud už modely 2CV, DS nebo SM založil výrobce nové mílníky v historii výroby automobilů, tak GS se řadí mezi ně. Jak už je u značky Citroën obvyklé, GS je zkratka výrazu Grand Serie. Tato velká série má pokračovaní až dodnes.

 


 Citroën GS však nebyl nápadný jen svým vzhledem, ale i technickým provedením. Pokud v případě modelové řady D byla hydraulika označovaná jako poruchová, tak v případě GS to tak už nebylo. V době, kdy se model GS objevil na trhu, měla firma Citroën už zvládnuté všechny problémy. Dále novinkou bylo použití kotoučových brzd na všech čtyřech kolech, ladná karosérie a malý vzduchem chlazený boxer motor, který se dal lehce vytáčet do velmi vysokých otáček jako turbína a dosahoval k tomu odpovídající vysoký výkon.

.

Pneumaticky odpružená karosérie se prostřednictvím hydrauliky dala nastavit do třech poloh (jízda po normální cestě, terénní jízda, výměna kola). Obě dvě karosérie, limuzína i kombi (break), vynikali vysokým objemem zavazadlového prostoru, velkou nosností a nízkými liniemi, což ulehčovalo nakládání zavazadel. Ve vnitřním vybavení byla nápadná především přístrojová deska. V modelech do roku 1972 byl sériově montovaný otáčkoměr. Tachometr byl ve tvaru lupy (tzv. myší kino), u modelu GSX byli okrouhlé přístroje v GSA 1979 byl lupovitý tachometr, otáčkoměr a satelitní ovladače.

Pozdější modely GSA už neměli nárazníky z Inoxy, ale z plastů. Výkon boxera s objemem 1300 ccm vzrostl na 70 ks, ale už nebyl tak spolehlivý, jako předešlý typ.

Zlé jazyky tvrdili, že GS rezivěl na všech koncích a rozích. Bohužel, byla to i pravda. Problémy byli i s kvalitou opracovaní jednotlivých karosářských dílů.

 

Technické údaje

GS 1015

GS 1220

GS 1130

Motor

G10

G12

G11/612

Zdvihový objem

1014,8 ccm

1220,1 ccm

1128,5 ccm

Výkon

40 kW (54 ks DIN)
pri 6500 ot/min */

48 kW (65 ks DIN)
pri 6250 ot/min

43 kW (58 ks DIN)
pri 6250 ot/min

Převodovka

4-stupňová

4-stupňová nebo
3-stupňová poloautomatická

4-stupňová

*/ Některé vozy byly alternativně vybavené karburátorem Weber, se kterým dosahovali výkon 41 kW (55,5 ks)

 

Výroba Citroënu GS byla nahrazená novým modelem BX.