:: Přihlašování:
Jméno:
Heslo:


Registrace
Zapomenuté heslo

Pokud nejste přihlášeni, nemáte přístup ke všem diskusím a dalším funkcím...

:: Online jsou:
nikdo

:: Noví členové:
  Cwocik
  kubanecbx
  Estefani

:: Doporučená témata
 • Já, a mé BX
 • Já, a mé BX - II.
 • HELPárna
 • Tipy při nákupu BX

 • :: Nejnovější foto:
  Vizitky (foto)
  Vizitky (foto)
  Vizitky (foto)

  :: Obrázek dne
  Krasavec3 a old styl
  Krasavec3 a old styl

   
  téma * Trochu povídání o automatické převodovce.
  Vydáno dne 11. 07. 2005 (5210 x přečteno)

  Jsou zde důležité pokyny, které Vám pomohou předcházet nejrůznějším chybám v době, kdy se mechanici Vaší firmy dostanou do styku s automatickou převodovkou....

  Automatická převodovka je velmi citlivé zařízení, jelikož se v jejich útrobách skrývají v podstatě všechny nejnáročnější systémy objevující se na vozidlech (hydraulika, elektronika, mechanika).Protože je možné navodit různé druhy závad automatických převodovek již neodbornými zásahy z vnější ,aniž by kdokoli automatickou převodovku rozdělal, je potřebné pro Váš klidný spánek dodržet některé zásady.

  1. KONTROLA HLADINY OLEJE V AUTOMATICKÉ PŘEVODOVCE

  a) Při provádění této kontroly je třeba nedovolit vniknutí jakéhokoliv předmětu nebo také nějaké textilie do převodovky.Hydraulický systém je velmi choulostivý na nečistoty, proto se pro tyto potřeby (setření oleje z měrky při měření )používají specielní utěrky, které nezanechají na měrce ani minimální nečistotu.Uvědomte si, kolikrát za provoz automatické převodovky je měřena hladina oleje.Je to mnohokrát zasunutí a vysunutí olejové měrky do olejové náplně. Používáním nevhodné utěrky může dojít k ucpání olejového filtru a nebo shromažďování těchto nečistot v některých zákoutích hydraulického systému.

  b) U většiny automatický převodovek se měření hladiny oleje provádí za chodu motoru na volnoběžné otáčky. Je to proto, že po nastartování motoru se uvede do činnosti olejové čerpadlo v automatické převodovce, což zapříčiní pokles hladiny v průměru o 20mm na měrce směrem dolů. Pro tuto činnost je dále nutné provádět měření při zahřáté převodovce na provozní teplotu.Pokud není převodovka zahřátá na provozní teplotu, může dojít také k chybě měření, a to k rozdílu na olejové měrce až 15mm.Když sečteme tyto dvě chyby (nenastartovaný motor a nezahřátá převodovka 20mm + 15mm = 35mm na měrce) dojde k chybě, díky které může dojít k vadné funkci převodovky až k jejímu značnému poškození.

  c) Při kontrole hladiny je vhodné, aby si mechanik také všímal kvality oleje. K tomu, aby mechanik mohl říci: "Převodovka už zřejmě dlouho nevydrží a bude jí nutno rozdělat"usoudí také z toho, že převodový olej setře z měrky prsty ,mírně ho rozetře a čichem posoudí, zda je olej napálený nebo lahodně voní.Dále ještě posuzuje jeho barvu.Ať už je zabarvení oleje jakákoliv (červené, žluté , čiré)musí být olej vždy průhledný.Jeho zabarvení do hněda,ukazuje na poškození spojkových lamel v převodovce.Je-li zabarvení více do černa ukazuje to na poškození lamely v hydrodynamickém měniči.

  2. VÝMĚNA OLEJE V AUTOMATICKÉ PŘEVODOVCE

  U většiny automatický převodovek není možné vypustit celou olejovou náplň.Proto je vhodné olej vypustit a napustit několikrát.V podstatě dělat tuto činnost tak dlouho, až se barva oleje změní na barvu oleje čerstvého.
   

  Postup je následující:

  Před započetím výměny oleje je nutné zkontrolovat hladinu oleje, která by měla být na správné úrovni a také kontrolu správné funkce převodov. zkušební jízdou, předejdete tak případným nekalým úmyslům ze strany nepoctivých zákazníků.
  Výpustným šroubem nebo sejmutím olejové vany vypustíme olej. Rozpojíme hadice olejového chladiče automatické převodovky a provedeme důkladné vyčištění chladiče (specielním přípravkem pro čištění olejových chladičů).Toto je nutné provést, jelikož v hydraulickém systému dojde při výměně k zavzdušnění , tudíž nekontinuálnímu toku hydraulické kapaliny, což může zapříčinit odpoutání některých nečistot v chladícím systému, který není filtrován.Hadice olejového chladiče zpět připojíme.Do převodovky nalijeme přibližně stejné množství, které jsem vypustili .
  Nastartujeme motor a necháme přibližně běžet 2 - 3 min běžet na volnoběžné otáčky v poleze Parking. Olej znovu vypustíme a pokud se nám zdá jeho kvalita již solidní, při následném sejmutí olejové vany , vyměníme také olejový filtr.Nalijeme znovu nový olej.
  Hladinu oleje doměříme na spodní nebo mírně pod rysku označující rozsah za tepla.Provedeme zkušební jízdu a zahřejeme převodovku na provozní teplotu. Potom je vhodné hladinu oleje překontrolovat a zároveň prohlédnout místa možného úniku oleje z převodovky, jedná se o těsnící kroužky poloos, hadice chladiče, olejovou vanu a na škodu není také kontrola a případné vyčištění olejového chladiče tlakovou vodou zvenčí.

  3. ZÁSADY PŘI DEMONTÁŽI A MONTÁŽI NOVÉ NEBO REPASOVANÉ PŘEVODOVKY

  Dalším důležitým aspektem Vašeho klidného spaní je vyvarovat se chybám, ke kterým dochází při demontáži a zpětné montáži automatické převodovky do vozidla. Jednou z chyb při demontáži je, že mechanik neodšroubuje hydrodynamický měnič od setrvačníku a páčí převodovku ven různým vychylováním přes dlouhou hřídel, která je zasunutá do měniče až se mu to podaří. Většinou se mu však podaří ohnout tuto hřídel a také poškodí vnitřní části hydro měniče.


  1. Vždy odšroubovat měnič od setrvačníku a převodovku vytahovat z vozidla i s ním.
  2. Vyčistit olejový chladič speciálním přípravkem a vyfoukat stlačeným vzduchem.
  3. Nový nebo repasovaný hydro měnič naplnit asi 1litrem doporučeného převodového oleje.
  4. Nasunout hydro měnič na převodovku a přesvědčit se, zda je zasunut dostatečně hluboko.
  5. Převodovku s nezafixovaným hydro měničem přenášejte jako ve vatě. Hmotnost měniče je okolo 15 kg a jakékoliv klepnutí s převodovkou např.při pokládání převodovky na zem, může zapříčinit vychýlení pouzdra v čerpadle, které se později zadře.
  6. Po namontování automatické převodovky nainstalujte přídavný olejový filtr na výstup z chladiče.
  7. Po namontování automatické převodovky do vozidla nalijte 3 až 4 litry doporučeného převodového oleje, nastartujte motor a nechejte ho běžet na volnoběh 2 minuty
  8. Během plnění neřaďte a plnění provádějte na Parking. Prozáření celé škály rychlostí můžete provést ,až se hladina oleje blíží optimální.
  9. Před zkušební jízdou změřte všechny tlaky oleje v převodovce dle specifikací uváděných výrobcem.
   

  převzato z  www.kaps.cz  [Akt. známka: 1,87 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5

  ( Celý článok | Vložil: administrator | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailTisk článku )

   
  :: anketa
  Pri nakupu noveho auta byste preferovali jaky nahon?

  Predni
  2343 (2343 hl.)
  Zadni
  1687 (1687 hl.)
  Ctyrkolku
  1897 (1897 hl.)
  Je mi to jedno
  1789 (1789 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7716
  Zobrazit všechny ankety


  :: Zkracovač odkazů
  Potřebujete do diskuse, do fóra, atd.. zkrátit neskutečně dlouhý odkaz?
  KLIKNĚTE ZDE

  :: Posl. příspěvky:
  7.11.19, loeb
  Re: váha vzduchu >>
  1.6.19, Jansová
  kolísání otáček n... >>
  12.5.19, Jansová
  Citroen má nový m... >>
  14.3.19, myšut
  Re: Zadní náprava >>
  6.2.19, Marv
  Srazik >>
  19.11.18, zorzo
  Re: Demontaz nadr... >>
  19.9.18, PaM
  Re: Měděné brzdov... >>
  21.8.18, myšut
  Re: Výměna přední... >>
  27.7.18, hubi
  Re: Přestavba ben... >>
  16.7.18, Bróža
  Poptávka >>
  26.1.18, TycoonX
  Re: Poslední AHOJ... >>
  16.1.18, Marv
  Re: xsara2,0Hdi 6... >>
  Zobraz více výpisů

  :: Inzerce - novinky
  11.9.19, freeman
  Inzerce nabídka díly
  Re: kola BX 16v >>
  3.9.19, TycoonX
  Inzerce nabídka auta
  Re: BX 1,9 GTi 16 V >>
  27.8.19, myšut
  Inzerce poptávka díly
  Re: Rámeček přední mlhovky >>
  5.5.19, majk
  Inzerce nabídka díly
  Re: hydraulika na bx 14 >>
  24.4.19, Rajsicek
  Inzerce nabídka auta
  Citroen BX 1.4 TGE >>
  4.12.18, myšut
  Inzerce poptávka díly
  Re: Drzak trubicek na pali... >>
  Inzerce

  :: poslední komentáře
  7.10.15, majk
  bez titulku
  (k článku: Automobilová Miss.)
  21.2.13, ČERT
  Zmatky?? :-D
  (k článku: Motory nafta)
  21.2.13, rambo
  DHY
  (k článku: Motory nafta)
  21.2.13, DVZ
  bez titulku
  (k článku: Motory nafta)

  :: Kategorie článků
  mínus Historie Citroënu
  mínus Jak kupovat BX
  mínus Novinky
  mínus Opravy + úpravy
  mínus Srazy a setkání
  plus Technická data

  Design by Dalik & Hass © 2005 :: Vytvořeno pomocí phpRS