Výměna kuželíkového ložiska na zadních ramenech

Autor: jíva <jíva@bxclub.com>, Téma: Opravy + úpravy, Zdroj: Jansová, Vydáno dne: 26. 03. 2010

Výměna ložisek v podélných ramenech zadní nápravy na vozidle BX GTI 19, motor DKZ, palivo BA 95 B, rok výroby 1989, výkon 88/6000, zdvih. objem 1905 ccm. Výměna provedena dne 31. 07.2001, stav ujetých km ku dni 162000. Zaslal člen BXclubu: Jansová.

Důvodem výměny ložisek předcházely následující závady:
- při odstavení vozidla v garáži se po delších časových intervalech začalo ozývat v zadní části vozidla kovové skřípání, které se časem nepříjemně zvyšovalo. Byla mi doporučena renovace všech 5–ti pérovacích koulí. Tu mi provedl 8.03.2001 odborný servis za 2604,00 Kč. Situace se sice zlepšila, ale ne na dlouho. Proto jsem se tenkrát z nevědomosti snažil všechny dostupné místa zadní nápravy promazat, ale vrzání nepřestávalo.
- po záměně pneumatik ( 155 R14 80Q) za letní (185/60 R14), někdy v polovině dubna toho roku, jsem najednou zjistil, že mi obě zadní pneumatiky silně drhnou o vnitřní stěnu podběhu. Ihned jsem širší letní pneumatiky vyměnil za užší a začal jsem uvažovat o výměně ložisek v podélných ramenech svépomocí, protože výměna přes servis v té době byla pro mne finančně nákladná.

Jak na to ?
Po poradě se známým technikem servisu jsem se rozhodl provést výměnu ložisek v podélných ramenech po etapách, které zkrátí především čas při demontáži a zpětné montáži v autodílně a tím se sníží podstatně finanční náklad :
- 2 sady kuželíkových ložisek VKDA 23001 SKF byly zakoupeny v Ústí nad Labem v prodejně LOGUP spol. s r.o. na Vaníčkově ulici č.13, - www.logup.cz
V současné době jsou skladem po cca 1500,00 Kč/ks.
- zhotovení přípravku (stahováku) pro vyjmutí i osazení kuželíkových ložisek do ramen. Tato část etapy vyžadovala spolupráci přítele strojaře. Materiál cca 100,00 Kč.
- nové ložiska osadit nejdřív do podélných ramen demontovaných z odepsaného BX 16 TRS. Ramena jsou zcela shodné s BX GTi 19. Pouzdrová lůžka nebyly na okrajích těchto ramen vydřeny.
- při demontáži a montáži pak vyměnit pouze zadní podélné ramena s nově osazenými ložisky. Zde jsem využil autodílny při benzínové pumpě a dá se říci za moji spolupráce s automechanikem trvala vlastní výměna podélných ramen zadní nápravy 2 hodiny. Náklady na použití zvedáku a práce mechanika činily 730 Kč.

Konstrukce přípravku na stahování kuželíkových ložisek:
- jak patrno z přiložených foto přípravek na stahování je sestaven z následujících součástek:
- tyč se šroubovým závitem (cca 1 m), kterou je možno využít i pro jiné pracovní úkony,
- 2 matice Nm 24 a různé podložky,
- 1 specielně vysoustružená miska s otvorem pro průchod šroubové tyče. Je určena k demontáži vnějších kroužků ložisek z pouzdrových lůžek.
- 1 upravený O kroužek pro plošné vnitřní vytlačení vnějších kroužků ložisek z pouzdrových ložisek.
- 2 silnější O kroužky pro nalisování nových ložisek do pouzdrových lůžek. Tato montáž se provádí pomocí tyče se šroubovým závitem utahováním matic Nm 24 najednou. Aby nedošlo k eventuelním zkřížení vnějších kroužků ložisek nebo k poškození vnitřního kroužku nebo ložisek jsou pro přesné usazení použity různé trubky (viz foto).

Stahovák
Stahovák
stahovák

Demontáž
demontáž

Montáž
montáž

Vlastní úkony při demontáži a montáži kuželíkových ložisek v podélném rameni:
Konstrukci a vlastní zhotovení přípravku (stahováku) jsme odzkoušeli na demontovaných ramenech z odepsaného BX 16 TRS :
- při demontáži zničených ložisek (zpravidla rozdrcených) je časově nejnáročnější odstranit z pouzdrových lůžek vnější kroužek ložisek. Po odstranění plastové vložky z prostoru mezi levým a pravým pouzdrovým lůžkem jsme navrženým stahovákem bez jakéhokoliv poškození pouzdra vytlačili zbytek ložiska (vnější kroužek).
- po nasunutí nové plastové vložky nutno před osazováním ložisek natlačit do otvoru ramene dostatečné množství vazelíny.
- při osazování nové sady ložisek nám přípravek na stahování opět posloužil při nalisování ložisek do jednotlivých ramen aniž by došlo k jejich poškození.
- během našeho vývoje přípravku na stahování ložisek jsme si ověřili, že podélné ramena zadní nápravy z BX 16 TRS jsou rozměrově zcela shodné s rameny BX GTi 19. Obě použité ramena podle TP byly z roku výroby 1989 a v době likvidace měly náboje a ložiska zadního kola najety 207178 km. Protože pouzdrová ložiska nebyly poškozeny rozhodli jsme se pro jejich použití. Dnes na těchto ramenech od doby jejich použití máme najeto dalších 81481 km a eventuelní výměna ložisek kola nepřipadá v úvahu.

Demontáž podélných ramen:
Podélné ramena zadních kol lze vymontovat ze zavěšení zadní nápravy několika způsoby. Je nutno zvážit volbu situace, kterou máme k dispozici v garáži při zvedání zadní části vozidla. Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval podélné ramena s novými ložisky vyměnit najednou použil jsem s přítelem dílenský vysokozdvižný zvedák, který nám umožnil bezpečný přístup k demontáži.

Po zvednutí vozidla jsme demontovali zadní kola, vypustili jsme přetlak z hydraulického systému povolením vypouštěcího šroubu na tlakovém regulátoru. Páka pro regulaci světlé výšky byla nastavena do nejnižší polohy.

Vzhledem k tomu, že stav brzdového vedení neskýtal bezpečné odpojení od brzdového třmenu ( vzhledem ke stáří hrozilo při odpojování jeho zlomení ), demontovali jsme ochranný kryt náboje zadního kola a dále brzdový třmen spolu se zapojeným brzdovým vedením. Po opatrném vysmeknutí brzdového vedení z upevňovací svorky na podélném rameni jsme zavěsili tento třmen do prostoru podběhu, tak aby nepřekážel při další montáži.

Po vytlačení upevňovací svorky pístní tyče pracovního válce a odmontování upevňovací svorky příčného stabilizátoru jsme odšroubovali matici z vnitřního konce čepu podélného ramene zadní nápravy a bylo možno vytáhnout šroub. Upozorňuji, že tento šroub zpravidla pevně drží v zadní nápravě a proto je nutno použít dřevěné prkénko a šroub kladivem povyrazit eventuelně si pomoci kleštěmi.

Abychom mohli podélné rameno vytáhnout ven ze zavěšení zadní nápravy je nutno před demontáží a později při zpětné montáži toto nastavit svěšené polohy.

Montáž provedena v opačném pořadí jako demontáž.

Závěrem moje poučení z odstraňování této závady:
Zničení kuželíkového ložiska je jedna ze závažných závad, které se všechny typy vozidel Citroën BX s hydro pérováním po najetí cca 150 tisíc km setkávají. Jejich zanedbání sebou přináší nesprávné sjíždění pneumatik a často i vydření ložiskového pouzdra podélného ramene. Před demontáží nutno posoudit stav rozvodu zadních brzdových trubiček. V jednom případě se nám tyto značně zkorodované trubičky zlomily a pokud zrovna nejsou k dispozici odstranění závady značně prodraží. Včasnou výměnou ložisek je prodloužena životnost podélných ramen. V mém případě demontované podélné ramena jsem zakonzervoval a uložil pro příští použití. Proto doporučuji všem, kteří uvažují o zakoupení ojetého Citroënu BX, aby před převzetím vozidla této závadě věnovali maximální pozornost.

js/15