Montáž autorádia

Autor: jíva <jíva@bxclub.com>, Téma: Opravy + úpravy, Zdroj: Manuál, Vydáno dne: 01. 07. 2005

Popis neobsahuje nadstandardní řešení použitím dalších "přístrojů" jako je přídavný zesilovač, kapacitor, reprosoustavy ... To by bylo pro nadšence, kteří se v tomto oboru vyznají a rady nepotřebují.

Podle typu BXka je v autě provedena různě rozsáhlá příprava pro montáž autorádia již z výroby. Obrázek je z manuálu pro BX19TZi, r.v. 1992, ale i v tomto BXku ve skutečnosti chyběla kabeláž s konektory C a D pro zadní repra, 5 pro stereosluchátka k zadním sedadlům a napájecí konektor 6.

Rozložení konektorů


  Popis konektorů
 1  napájení autorádia 12 V
 šedý kabel s červeným konektorem
 2  uzemnění autorádia
 žlutý kabel s hnědým konektorem
 3   anténni koaxiální kabel
 4  2 nebo 4 kabely k reproduktorům
 A B přední
 C D zadní
 zelené kabely pro levou stranu
 hnědé kabely pro pravou stranu
 černý vodič / značka = - pól

 červený vodič / značka = + pól
 pozor i reproduktory se pólují !
 5  stereosluchátka
  konektor jack 6.35 mm
 6  napájecí konektor pro příslušenství 12V/10A

Bohužel od výroby BXek utekl nějaký čas a dnes se u nových autorádií používají jiné konektory. Proto si musíte opatřit protikusy a konektory stávající nahradit.
Dbejte při tom jisté opatrnosti, před pájením se vždy přesvědčete o polaritě jednotlivých signálů a nezapomeňte proměřit, zda vodiče k jednomu konektoru nejsou zkratované!

Po rozhodnutí pořídit si autorádio nejprve vyberte samotný přístroj a podle jeho technických údajů teprve pak nakupujte reproduktory.
Pro kvalitní poslech vybírejte autorádio s vyšším výstupním výkonem, protože pak při vyšší hlasitosti nedochází v koncovém zesilovači rádia ke slyšitelnému zkreslení poslechu (díky jisté rezervě výkonu).
Postačující je výstupní výkon 10 W na kanál, doporučuje se však raději 20 W na kanál.
Údaj je uváděn ve tvaru např. 2 x 10 W / 4 ohmy nebo 4 x 20 W / 8 ohmů apod.

Všimněte si, že údaj pro výstup obsahuje nejen výkon koncového stupně autorádia, ale i impedanci zátěže, tj. reproduktorů, které jsou na jeden kanál připojeny.

Běžná impedance reproduktorů bývá 4 nebo 8 nebo 16 ohmů.

Vaše autorádio počítá s takto předepsanou impedancí reproduktorů, proto nesmíte zapojovat reproduktory s nižší impedancí, než je uvedena! Došlo by pak při větší hlasitosti k průtoku většího proudu koncovým zesilovačem než na jaký je stavěn a až ke zničení koncových zeslilovačů v autorádiu.
Pokud přes veškerá upozornění budete připojovat na jeden reprovýstup autorádia více reproduktorů, měli byste aspoň něco o tom nastudovat. Reproduktory by měly mít téměř stejnou citlivost (udávána v dB), měly by mít stejnou impedanci (to proto, aby hrály stejně hlasitě) a měly by být správně zapojeny.
Pokud zapojíte paralelně (na sebe) dva reproduktory (jeden středový a jeden výškový), každý o impedanci 8 ohmů a bez vyhýbky, bude výsledná impedance pouze 4 ohmy.
Pokud zapojíte tyto reproduktory do série (za sebou) bude výsledná impedance 16 ohmů.

Proto je lepší zapojovat v reprosoustavě reproduktory alespoň přes jednoduchou pasivní vyhýbku. A ta by se měla řádně navrhnout - spočítat. Těžko to lze nějak zjedodušit, alespoň tedy pro představu.
Vybereme si basový, středový a výškový reproduktor, se stejnou impedanci a citlivostí (např. 90-93 db). Všechny repra zapojujeme jakoby paralelně na sebe, ale každému dáme do cesty jistý pasivní prvek.
Basový reproduktor je vhodné vybrat pro větší výkon (15-20W) a předřadit mu tlumivku (tím na něj pouštíme jen nižší kmitočty).
Středový reproduktor vybíráme na menší výkon (5-6W), protože středové kmitočty naše ucho slyší nejlépe, nemusí tedy hrát nejhlasitěji, můžeme ho i zatlumit. Vyhýbku vytvoříme zařazením tlumivky a kondenzátoru s ním do série. Zatlumení lze zajistit malým výkonovým odporem. V praxi se setkáváme i s tím, že se tento reproduktor zapojuje bez vyhýbky.
Výškový reproduktor vybíráme na výkon 5-7W a předřazujeme mu v sérii kondenzátor (např. o kapacitě cca 4 uF).
Znovu upozorňuji na to, že výše uvedené není návodem a bylo uvedeno jen pro vaši lepší představu. Návrh vyhýbky je složitý a záleží také na to, co od vyhýbky očekáváme, tedy na zadání. Musí se např. také dbát na to, že reproduktor zkresluje signál těch kmitočtů, pro které není určen ap.

Prostor pro reproduktorNejprve si tedy prostudujte dokumentaci k autorádiu a teprve pak shánějte reproduktory podle předepsané impedance a podle velikosti (průměr repro je omezen předchystanými otvory v BXku - viz obrázek).

K dostání jsou i repra, která jsou vlastně jakousi reprosoustavou, např. středotónový reproduktor a v něm osazen výškový reproduktor. Pak na této sestavě je uvedena výsledná impedance a vás nemusí zajímat, že uvnitř této sestavy je třeba jakási frekvenčně závislá vyhýbka. Připojujete opět pouze dva vodiče.
Pozor - na výstupu pro repro z autorádia i na repru je uvedena polarita, pokud vodiče prohodíte, bude vás stereo tahat za uši...

Běžně se k autorádiu připojuje hotová (zakoupená) sestava, pro BXko se i rozměrově hodí sestava SENCOR SP-502N, která má tyto parametry:

dvoucestná (středotónový a v jeho středu vysokotónový repro)

60 - 22 000 Hz
25W nominal
80W maximum
4 ohmy
53.5 mm
5 1/4"
jíva